Pepíček má opravený hrobeček

Od Ondřej Pelnař

Dobrovolnická pomoc pro lepší okolí, kde žijeme, není nějaká přiblblá akce Z, ale přínos pro krásnější život v našem regionu. Mimo hezkého pocitu v srdci a trochu adrenalinu, je to viditelný kus nějaké činnosti, která je impulsem pro rozvoj regionu místní komunity.

My se v GreenBusu rozhodli pomocí na hřbitově v Úštěku sérií brigád. Jedná se hlavně o určitý symbolický akt usmíření a odpuštění za doby války a po válce, kdy zde prošly krajem bolest a utrpení a bohužel i smrt. Poprvé jsme se sešli tuto sobotu.
Sešla se nás hrstka, ale kvalita převážila kvantitu. Za sobotu jsme udělali hodně prospěšné práce.
Zejména jsme zrenovovali hrobeček rodiny malého Pepíčka, který umřel při nehodě motorky před mnoha lety u Liběšic. Po něm jsme také pojmenovali naše brigády.
Nabarvili jsme zábradlí u jiného hrobu a očistili pár dalších hrobů, zejména těch opuštěných německých.
Velmi mne zamrzela poznámka jednoho pána z Úštěka, který přišel na hřbitov a koukal, co se tam děje: “Snad neopravujete hroby těch Němců ? Co když tam leží nějaký esesák ? “
Víte, naše generace je již zcela odproštěna od ran minulosti a my už jen chceme budovat atmosféru klidu, smíření, odpuštení a pravdy a nezakrývat před mladou generací historii, která je ošklivá na obou stranách.
Děkujeme Úřadu v Úštěku, zastupitelům a panu starostovi za podporu, paní správkyni hřbitovů paní Roubalové, Zuzce Strakové za bezva fotky, Luďkovi Dušičkovi a Richardovi Junasovi za perfektní organizaci činnosti a deseti statečným členům našeho spolku GreenBus z.s., těm prťavým, malým, větším i těm největším, kteří fakt zamakali a udělali extra přínosný kus práce, která je vidět. V říjnu se sejdeme zase….. Coming soon další brigády.